Zarządzanie budżetem domowym – część 1

Zarządzanie budżetem domowym

Zarządzanie budżetem domowym jest niezbyt skomplikowane, ale nie każdy z nas radzi sobie z tym stosunkowo prostym zadaniem. Dużo zależy od tego co „wynieśliśmy” z domu i jakie mamy doświadczenia.

Ale przejdźmy do rzeczy: z wynagrodzenia jakie otrzymujesz za swoją pracę pokrywasz wydatki, które musisz ponieść, aby utrzymać gospodarstwo domowe, czyli zaspokoić podstawowe potrzeby swojej rodziny. Jednym słowem nie możesz wydawać więcej niż zarabiasz.

Jeśli z Twojego wynagrodzenia jesteś w stanie pokryć wszystkie niezbędne wydatki i jeszcze pozostaje do twojej dyspozycji nadwyżka, to znaczy, że zarządzasz budżetem dobrze.

Jednak jeśli twoje wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem domu, oznacza to, że masz kłopoty. Masz wtedy trzy rozwiązania tego kłopotu:

  1. zwiększasz swoje wynagrodzenie, lub
  2. zmniejszasz wydatki domowe, lub
  3. ratujesz się pożyczkami,

lub… stosujesz te 3 rozwiązania jednocześnie.

Zarządzanie budżetem domowym

Każde z tych rozwiązań wymaga podjęcia odpowiednich działań, i tak:

  1. Zwiększenie wynagrodzenia wymaga poproszenie szefa o podwyżkę, albo zamiany pracy na lepiej płatną. Albo musisz zrobić coś innego, wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji.
  2. Zmniejszenie wydatków, wymaga po pierwsze wykonania analizy wydatków twojego gospodarstwa domowego: musisz wiedzieć ile i na co wydajesz i na tej podstawie podzielić wydatki na kategorie: a) niezbędne, b) pozostałe. Następnie ograniczasz wydatki z kategorii „niezbędne” oraz eliminujesz wydatki z kategorii „pozostałe”. Prawda, że brzmi nieźle – jednak nie jest to takie proste jak się wydaje.
  3. Wzięcie pożyczki jest rozwiązaniem najprostszym, bo wymagającym mało wysiłku, a efekt w postaci przypływu gotówki widzisz od razu. Niestety to rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę, a mianowicie najczęściej doprowadzi Cię do powiększenia kłopotów finansowych.

Jakie rozwiązanie polecamy?

Połączenie działań z pkt 1 i 2 oraz ewentualne „podparcie” budżetu domowego pożyczką, ale tylko pod warunkiem, że będziesz konsekwentny w realizacji działań jeśli chodzi o zwiększenie wynagrodzenia i ograniczenie wydatków.

W następnej części dowiesz się jak zrównoważyć budżet domowy poprzez zmniejszenie wydatków.

Zarządzanie budżetem domowym – część 2

Bądź z nami i polub nas na:

1 thought on “Zarządzanie budżetem domowym – część 1”

  1. Właśnie jestem w takiej sytuacji. Nie starcza na utrzymanie domu. A pożyczka to tylko gwóźdź do trumny… czekam na kolejną część dotyczącą redukcji wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.