Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne to bardzo nośny temat w obliczu niemocy państwowej służby zdrowia. Ale do rzeczy – kilka dni temu odwiedziłem przyjaciela z lat szkolnych w szpitalu w Warszawie. To dobry prywatny szpital, którego nazwa dość często pojawia się w mediach ponieważ rodzą w nim dzieci znane polskie celebrytki. Przyjaciel przeszedł operację, którą miał akurat w pakiecie medycznym wykupionym przez swojego pracodawcę. Nie płacił więc za operację z własnej kieszeni. Korzystał z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, odciążając NFZ, bo przecież mógł też poddać się operacji w ramach NFZ (o ile by do niej dożył).

 Ubezpieczenie zdrowotne – prywatne

Mój przyjaciel miał tzw. pakiet VIP więc przysługiwał mu pokój jednoosobowy, ale ponieważ akurat wszystkie były zajęte (zobaczcie jakie szpital ma „powodzenie”), więc przebywał w pokoju dwuosobowym o powierzchni około 30 metrów kwadratowych, urządzonym jak w dobrym hotelu.

Na drugim łóżku leżał młody, około 30-letni rosły mężczyzna, który właśnie przeszedł operację kolana. Pojękiwał z bólu. Zagadałem go i po chwili rozmawialiśmy jak znajomi.

Pouczająca historia

Piotr, bo tak miał na imię, jest budowlańcem i prowadzi własną działalność gospodarczą – wykonuje różne prace wykończeniowe na zlecenie innych firm. Od pewnego czasu bolało go kolano, aż doszedł do takiego stanu, że wykonywanie pracy było niemożliwe. Konieczna była diagnostyka i leczenie operacyjne kolana. Korzystając z państwowej służby zdrowia szybko przekonał się, że operację kolana przy dużej dozie szczęścia może mieć za minimum pół roku. Ponieważ ma żonę i dwójkę małych dzieci na utrzymaniu, nie mógł sobie pozwolić na tak długie czekanie z prostego powodu – kiedy nie pracuje to nie zarabia. A za 500+ nie utrzyma rodziny. Stwierdził więc, że zapłaci za operację prywatnie, by jak najszybciej wrócić do pracy.

Operacja  kolana kosztowała go w tym szpitalu 5500 zł. Niemało, ale miał nadzieję, że po 2 tygodniach wróci do pracy. Niestety okazało się w trakcie zabiegu, że kolano jest w gorszym stanie i że konieczne było wykonanie innej procedury medycznej w związku z czym przerwa w pracy potrwa minimum 6-8 tygodni zamiast zakładanych 2 tygodni i konieczna jest w tym czasie rehabilitacja kolana. A chodzenie możliwe tylko z kulami. To eliminowało Piotra z rynku pracy na prawie 2 miesiące. Wszystkie plany więc runęły, a oszczędności nie było, bo oszczędności zainwestowano w operację.  Widziałem autentyczną rozpacz na twarzy Piotra. Widać było, że się martwi o byt swojej rodziny.

Ubezpieczenie zdrowotne – niestety zazwyczaj brak, bo jest traktowane jako zbędny wydatek

Zapytałem go o ubezpieczenie, jakiekolwiek. Nie miał.

Zapytałem go, czy płaciłby miesięcznie około 100 zł, aby w takiej sytuacji w jakiej się znalazł, to firma ubezpieczeniowa pokryła koszt operacji i rehabilitacji. Zapłaciłby. Teraz tak.

Zapytałem go, dlaczego nie wykupił takiego ubezpieczenia, a odpowiedź była typowa – bo on nie potrzebuje ubezpieczenia na życie, a tylko takie mu oferowano.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie na życie

Wytłumaczyłem Piotrowi, że bazą z reguły jest ubezpieczenie na życie, do którego są dodane ubezpieczenia dodatkowe, które chronią na wypadek zachorowania, operacji, hospitalizacji, rehabilitacji (ubezpieczenie zdrowotne). A ubezpieczenie życia też jest ważne bo przecież gdyby go zabrakło, to odszkodowanie z pewnością pozwoli przetrwać finansowo jego żonie i dzieciom.

Piotr uważnie mnie słuchał, zadał sporo dodatkowych sensownych pytań  i stwierdził, że jak wróci do pracy natychmiast wykupi odpowiednie ubezpieczenie. Widać było, że sytuacja w której się znalazł i nasza rozmowa dała mu do myślenia.

I oby tak zrobił. Bo przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, w przypadku choroby lub wypadku przestają zarabiać, a koszty utrzymania rodziny i leczenia trzeba nadal ponosić. Odpowiednie ubezpieczenie to realna pomoc w takich losowych przypadkach.  Oczywiście jest zasiłek ZUS, ale to nie wystarczy nawet na “waciki”.

Zobacz jakie ubezpieczenia oferujemy.

Piotr Rudzki

Doradca finansowy

Market Finansowy

Bądź z nami i polub nas na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.